Cestovní sestra aneb Travel nursing
Možná už vás to někdy napadlo, když byl čas dovolených a k tomu angínová epidemie, proč neexistuje nějaká universální sestra na záskok? A možná už jste i slyšeli něco jako cestovní sestra, nebo "polétavá" sestra (pozn. tento termín se mi zdá značně český a nevkusný). Ano, v originále se této oblasti říká Travel nursing a znamená to přesně to, co nám chybí při nedostatku personálu - sestra na záskok. U nás v českých krajích to není tak světového a honosného rázu, ale i u nás nějaká obdoba funguje.
Vznik travel nursingu

Koncept travel nursingu vznikl už před 50-ti lety v USA, a to díky podnikateli jménem Bruce Male, který založil první agenturu Travel Nursing Corps později nazvanou "Travcorps", která právě rekrutovala zdravotní sestry do nemocnic. Dnes si cestovní sestry mohou vybírat z mnoha agentur, které fungují jako prostředník mezi cestovní sestrou a zaměstnavatelem, který může být nejen nemocnice, ale i klinika, komunitní zdravotní středisko, rehabilitační zařízení, dům s pečovatelskou službou, nebo soukromé zařízení. Na druhou stranu může podat žádost i sama cestovní sestra, o jakou praxi má zájem a to i o více najednou. Agentury nabízejí obvykle smlouvu na 1 až 2 roky, a na konkrétní pracoviště smlouvu na 4 až 12 týdnů, ale jsou možné i krátkodobější zakázky, nebo naopak prodloužení smlouvy. Nemocnice často pak těmto sestrám nabízejí i trvalé zaměstnání. Ale trvalé zaměstnání pro tyto sestry není příliš perspektivní.
Benefity a výhody
Důvodem jsou často vysoké výdělky a mnoho benefitů. Cestovní sestry si vydělají opravdu hodně peněz a ještě k tomu mají full servis - proplacenou letenku i ubytovaní. S tím ubytováním to není tak žhavé, jednou bydlí v domě na pláži, podruhé v hostelu v horší čtvrti, ale většinou jsou ty lukrativnější místa hůře placená, protože je velká poptávka cestovních sester a agentury mohou jít s cenou dolů. Další bonusy agentur jsou to, že sestrám proplácí ošetřovatelské licence v různých zemích, nebo jiná osvědčení, příspěvek na vlastní bydlení, na zdravotní pojištění. Některé společnosti dokonce začínají přidávat dovolenou a nemocenské dny, možnosti investování do akcií a proplácení dalšího vzdělávání. Sestry mohou cestovat i se svými domácími mazlíčky.
Jaký má cestovní sestra plat?
Určitě vždy vyšší, než trvalá sestra. Mzda cestovní sestry se pohybuje okolo 30 - 50 dolarů za hodinu, plus některé nemocnice nabízejí bonusy 250-5000 dolarů. V přepočtu si sestra vydělá okolo 1000 Kč za hodinu a v odměnách 5000 - 100000 Kč. Navíc pracuje standardně 36-48 hodin týdně a ve svém volném čase může navštěvovat památky, nebo pláže.
Jaké jsou však nevýhody a pro koho takové povolání je?
Tak určitě to není nic pro člověka, který má rodinu, nebo splácí hypotéku. Není to nic pro člověka, který má prioritu v přátelích, rodině, stabilitě a jistotě. Cestovní sestra se všech standardů života musí tak trochu vzdát. Každé období se nachází v jiném městě, v novém nemocničním prostředí, které nezná, bez přátel, nemůže v podstatě ani navázat dlouhodobý vztah a ani se usídlit. Ale i přesto takové sestry jsou a využívají agentur právě díky vysokým výdělkům. Paradoxně jsou to často ženy na mateřské. Práce cestovní sestry je tak trochu dobrodružství a je především o změnách. Sestra se musí adaptovat vždy na nové prostředí, zapadnout do kolektivu a být zručná a obratná.
Co k takovému povolání je potřeba?
V USA je nutné absolvování akreditovaného ošetřovatelského programu a minimálně 1,5 roku klinické praxe, přičemž 1 rok je preferována praxe ve specializaci a získání licence podle daného státu. Dále potřebují rozšířenou certifikaci kurzu první pomoci. Specializace je samozřejmě velkou výhodou pro získání lepších nabídek.
Jak to funguje v České republice?
Tak i u nás je nějaká historie "cestovních" sester, ale s názvem to nemá moc společného. U nás se tomu spíše říká sestra na záskok. To si nejspíš umíme představit všichni. Takových sester by se hodilo víc. Existuje u nás dokonce i agentura s databází sester, která na základě poptávky vyřeší stav personálu - právě na záskok, pokud lékař nechce zavřít ordinaci. Některé nemocnice si najímají "cestovní" sestry na trvalý pracovní poměr s tím, že tato sestra pracuje právě na tom oddělení, kde je potřeba. Výhoda v tom je, že se pohybuje stále u jednoho zaměstnavatele, a že může pracovat i jen na půl úvazku.
Co si o tom myslí naše české sestry?
Marie S.: V ÚVN "letušky" vykrývaly dlouhodobé neschopnosti nebo nedostatek personálu. Má to své výhody i nevýhody. Výhodou je, že za čas jste multioborová sestra jak vyšitá a nevýhodou je jakýsi stres z neznámého prostředí. Někomu taková práce vyhovuje. Samozřejmě máte své kompetence a plnohodnotné vzdělání, takže se počítá s tím, že budete po zaškolení plnohodnotná sestra.
Jana H.: Zaměstnavatel Vás bude posílat do zdravotnických zařízení, kde je potřeba výpomoc, takže nejste na jednom místě i oddělení, ale pokaždé někde jinde, což se stále musíte učit nové věci daného oddělení, to také není pro každého.
Pavla K.: Já jsem dělala 6let a měla jsem označení na jmenovce ,,travel nurse,,. Chodila jsem po všech klinikách, kde bylo potřeba a nikdy se nestalo, že by jsme nebyli využité, v ambulantním provozu to bude zřejmě podobné .
Ludmila N.: Za mého mládí (v roce 1984) u nás byla takhle řešena absence obvodních a závodní ch sester. Nastoupila jsem a zastupovala, kde někdo zrovna chyběl. Když byly všechny sestry na svém, byla jsem v kartotéce. Když se uvolnilo stálé místo, nastoupila sestra tam a na její místo šla další. Poznala jsem tehdy skoro všechny obvoďáky, většinou si nás považovali, někteří si nás i hýčkali. Na stálé místo jsem se dostala asi za 3/4 roku.